Alig iktatták be Trumpot, a New York Times már a bukásáról ábrándozik – de alternatívát még ők sem kínálnak
A New York Times rovatvezetője szerint Trump szerencsétlen és amatőr.
Az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba.
Nyitókép: Piero CRUCIATTI / AFP
Matteo Salvini, a Liga jobboldali olasz párt vezetője nyíltan Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson, hangsúlyozva, hogy a republikánus jelölt megválasztása az ukrajnai és a közel-keleti békéhez vezethet. A baloldali olasz Demokrata Párt Kamala Harris mellé állt, és az amerikai elnökválasztás az olasz társadalmat is megosztja.
Az Affaritaliani politikai hírportál felmérése szerint
az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba.
A SkyTg24 hírtelevízió közvélemény-kutatása viszont azt mutatja, hogy az olaszok 57 százaléka a demokrata jelöltet, Kamala Harrist támogatná, ha rá lenne bízva az amerikai elnök megválasztása.
Az eredményt nagy várakozás övezi Olaszországban, amely több történelmi, kulturális és gazdasági szállal kötődik az Egyesült Államokhoz. Jelenleg majdnem 367 ezer regisztrált olasz él az Egyesült Államokban, és több mint 17 millióra teszik a magát olasz származásúnak valló amerikaiak számát. Antonio Tajani külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) párt vezetője az Il Giornale jobboldali napilapnak hangoztatta, hogy
Olaszország alapvető partnere az Egyesült Államoknak az olasz származású amerikaiaknak is köszönhetően, akik nem kis mértékben részt vettek az ország naggyá tételében.
Tajani felhívást intézett az elnökjelöltekhez, hangsúlyozva, hogy akárki is nyerje a választásokat, nem szabad hátat fordítania a földközi-tengeri és afrikai térségnek. „Az ukrajnai front és a közel-keleti helyzet kulcsfontosságú a világ jövőjét tekintve, de nagyon jelentős kérdéskört képvisel a Földközi-tenger és Afrika is” – mondta Tajani. Nem foglalt nyíltan állást Giorgia Meloni kormányfő sem.
A jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke azonban 2018 óta szoros kapcsolatot ápolt a Trump tanácsadójaként ismert Steve Bannonnal, és Giorgia Meloni 2020-ban díszvendégként Donald Trump után szólalt fel a politikai és gazdasági élet vezető képviselőivel tartott Nemzeti Imareggelin. Ugyanabban az évben, a Donald Trump és Joe Biden közötti választáskor Meloni kijelentette, hogy olasz patriótaként Trump győzelmét reméli.
Az olasz miniszterelnök szoros kapcsolatban áll Elon Musk amerikai vállalkozóval is, aki Trumpot támogatja az elnökválasztáson. Nyíltan Donald Trump mellett tette le voksát Matteo Salvini, a jobboldali Liga vezetője, aki a koronavírus-járvány idején Trump-feliratú szájmaszkot hordott. A miniszterelnök-helyettes Salvini az Affaritalianinak azt mondta, Trump megválasztásával „a béke közelebb kerülne Ukrajnában és a Közel-Keleten is”.
Úgy vélte, az amerikai elnökválasztás „meghatározza a világ jövőjét (..) és Donald Trump és a republikánusok győzelme döntő és pozitív lehet az egész nyugati egyensúly helyreállása érdekében”.
Kamala Harris győzelmét reméli a Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein, aki Donald Trumpot antidemokratának nevezte. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) elnöke, Giuseppe Conte szerint pártja politikáját nem az amerikai választások határozzák meg. Kijelentette,
akkor fogja megtapsolni Kamala Harrist, ha esetleges győztesként, fordulatot rendel el az ukrajnai háborúban, és leállítja Kijev felfegyverzését.
Az olasz tévécsatornák hajnalig tartó műsorfolyammal kísérik az amerikai elnökválasztást. Az Olaszországban élő amerikaiak városonként egy-egy helyszínen összegyűlve, Rómában például egy villában követik élőben a voksolást, ahogyan az olaszországi amerikai katonai bázisokon is.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.